Den Bojových Her karate

Kromě základního tréninkového programu máme v našem vysokomýtském oddíle Moderního Sportovního Karate i program dětské přípravky. Ve vysokomýtské Sokolovně cvičíme s dětmi od 8 let a ve džbánovské tělocvičně od 6 let. Každoročně pořádá MSKA Česká Republika speciální jednodenní cvičební seminář – Den Bojových Her, určený pro naše nejmenší karatisty a jejich rodiče.


Na sklonku jara, v sobotu 2. března 2019, jsme se jednoho takového semináře dočkali. Tento den bojových her se uskutečnil v Zábřehu již jako pátý ročník, což se ukazuje jako správná cesta. V našem oddíle karate totiž stále přibývá těchto nejmladších členů. Protože děti, vzhledem k nízkému věku, by ještě neměly trénovat karate a také často nezvládají standardní karate programy, mají speciální tréninkovou náplň právě pro děti jejich věku v tzv. Dětském programu moderního sportovního karate MSKAI.
Tohoto speciálního semináře se zúčastnili členové vysokomýtského oddílu MSK, děti z vysokomýtské přípravky bojových sportů a děti z naší minipřípravky ze Džbánova. Na semináři necvičily jen děti, ale spolu s nimi soutěžili i jejich rodiče. Dne Bojových Her se z našeho oddílu zúčastnilo 23 členů: František Starý – I. Dan, Václav Doubravský – 1. kyu, Barbora Trtíková – 6. kyu s dcerou Karlou a synem Jindřichem a dále Aneta Mrkosová, Nikola Zemanová, Barbora Střásáková, Filip Střasák, Prokop Vojáček, Jan a Radek Jiskrovi, Jan Voleský a Matěj Tomášek se svými rodiči. Jako starší pomocníci ze základního programu školy MSKA se aktivně semináře zúčastnil i Jan Krbek, Michaela Jílková, Tereza Kopecká a Markéta
Sůrová.
Naše bojové hry započaly už v 8 hodin ráno, na Vysokomýtské zastávce, kde jsme natěšeně v počtu 15 dětí a 8 dospělých nastoupili do vláčku směr Zábřeh. Už ve vlaku děti vesele štěbetali, jak se těší na cvičení. V Zábřehu na Moravě jsme byli s hodinovým předstihem a tak jsme měli dost času se v klidu přemístit do tělocvičny a na cvičení se důkladně připravit. Plni sil se
s námi děti i jejich rodiče pustili s vervou do cvičení. Během dne se všichni a to i my trenéři František Starý, Václav Doubravský a Barbora Trtíková naučili mnoho nového, pobavili se a protáhli své svaly. Na MSKA Bojových Hrách v Zábřehu se kromě nás třiadvaceti sešlo ještě dalších více jak 40 členů ostatních oddílů z celé republiky. Obsah dětského semináře byl letos
zaměřen na ověření metodiky přípravných cviků sestavených dle sportovní teorie pro trénink dětí.
Hlavním cílem bylo užít si sportovní den se svými dětmi. Rodiče si mohli zacvičit s námi bez jakékoliv přípravy. Cviky byly jednoduché, i pro menší děti, takže je zvládl každý. Rozděleni do několika družstev jsme se vrhli do soutěžení. Celý den probíhaly bojové hry a soutěže se zaměřením na základy principů pohybů ne jen z karate, ale ze všech bojových sportů. Některé hry byly zaměřeny na rychlost, další a koordinaci a obratnost.

Seminář byl veden tím nejpovolanějším, koordinátorem pro Českou republiku, mistrem Miroslavem Zezulkou, VI. Dan. Zdatně mu sekundoval mistr Slávkem Motl, IV. Dan a další mistři a kandidáti. Ti dokázali namotivovat i rodiče k nemalým výkonům, což je v dnešní době důležité,
protože to nejlépe inspiruje děti ke cvičení.

Všichni vysokomýtští a džbánovští členové přípravky podali takové výkony, že byli odměněni vyššími technickými stupni v podobě dalších barevných proužků. Protože si naši nejmenší malí karatisté za celý den opravdu mákli, popravdě nejenom oni, bylo na místě se cestou na vlak pořádně v cukrárně odměnit.

Nazpět na vysokomýtskou vlakovou zastávku jsme se všichni vrátili spokojení, příjemně unavení, plní nových zážitků a natěšení na další trénování. Tak sportu zdar a po naší další určitě vydařené akci na shledanou.

Všem úspěšným karatistům gratulujeme a přejeme jim další skvělé zážitky.

www.mska.cz/vysokemyto